Teated 

Teade


Arhiiviandmed
Viide E 20940/3
Täisviide
Viite osad Kogu:EKöide:LK1:20940LK2:20943Pala:
Kogumisaasta(d) 1895
Kogujad
Nimi Sünniaasta Märkus
H. Põder
Pala kogumiskoht Viljandimaa, Viljandi, Viiratsi v., Viljandi l.
Teksti sisu
Objekti liik kirik, oja
Tegelased mõisnik, rahvas, isik
Muud märksõnad varandus
Žanr topon, muist
Jututüüp Halliste kiriku tõusmine maa seest; nimi tõusva kiriku tornis olnud linnu laulust; kirikukell ojast; neiu müürimine kirikusse; 7 venda ei tohi korraga kiriku minna; pikne lööb seitsmevennapäeval kirikusse
Pärimuskohad
Koht 1
Objekti nimetus Aliste kirik
Vana maakond Pärnumaa
Kihelkond Halliste
Vana vald Pornuse
Vana küla Halliste
Uus maakond Viljandi maakond
Uus vald Halliste vald
Tekst
M. J. Eisen. Esivanemate varandus. II. Kodused jutud. Tallinn 1958, lk. 89-90. 63. Kuidas Halliste kirik oma nime saanud. KJ II 14/6 (11). Käsikirjas: E 20940/3 < Viljandi l. - H. Põder (1895) Skaneeris Meel Sarv 2002. Kontrollisid Pihel Sarv, Tuul Sarv 2002 [kirik]
63. Kuidas Halliste kirik oma nime saanud
Vanarahva jutu järgi olevat Aliste kirik ennevanasti ühes rahvaga maa alla vajunud. Aga kui uue kiriku tarbeks jälle materjali hakatud kokku vedama, siis tõusnud-vajunud kiriku torn nähtavale ja üks hall lind on ikka seal torni otsas nõnda laulnud: "Alist! Alist! Alist! Alist!" Ja kirik tõusnud maa seest ikka kõrgemale.
Viimaks jätnud mehed uue kiriku ehitamise seisma ja hakanud vana tõusmist ootama. Aga see ei ole enam kõrgemale tõusnud.
Seal ütelnud aga hääl ühel päeval meestele: "Koputage või tehke ikka, nagu tahaksite maa seest tõusvat kirikut kuskilt parandada, siis tõuseb ta ruttu üles."
Mehed teinudki teisel päeval nii, ja juba kolme päeva pärast seisnud kirik täiesti maa peal. Ainult kell puudunud tornis.
Ühel päeval leidnud karjased kella kiriku lähedalt ojast, kust ka kuldhärjaike leitud. Lähedal oleva mõisa härra olevat kuldhärjaikke endale võtnud, aga kell tõmmatud kohe kirikutorni. Uue kella hääl kõlanud kuni kaheteistkümne versta kaugusele.
Nüüd tõtanud rahvas ligidalt ja kaugelt kõik kirikusse. Üks hääl ütelnud jutluse ajal: "Kui kiriku müüride sisse ei müürita elusalt üht inimest, siis vajub kirik jälle ühes rahvaga ära."
Seegi käsk täidetud. Kui noored tüdrukud oma leeriõpetust lõpetanud, siis küsinud õpetaja: "Kas keegi teist ei taha kiriku võtmekandjaks hakata?"
Üks noor talutütar kostnud: "Mina tahan küll."
See müüritud siis elusalt kiriku müüri sisse. Et küll vanemad ilmaarvamata oma ainsa tütre eest palunud, pole midagi tähele pandud.
Mõni aeg pärast seda ütelnud aga jälle üks hääl, et: "Kui seitse venda ühekorraga siia kirikusse tuleb, siis vajub kirik ära."
Seal lähedal olnudki ühel isal seitse poega, kes ka seda juttu olevat kuulnud. Need pannud ühel pühapäeva hommikul endid riidesse ja ütelnud isekeskis: "Lähme nüüd õieti kõik korraga kirikusse. Saab näha, kas vajub siis kirik jälle maa alla."
Kui nad aga juba teel olnud, jäänud viimane vend raskesti haigeks ja pidanud tee peale maha jääma. Nõnda jäänud seekord jälle kirik vajumata.
Uuemal ajal löönud pikne seitsmevennastepäeval kiriku põlema ja hävitanud ka selle hea häälega kella. Siis ehitatud kirik uuesti üles, aga linnu ütluse järgi jäänud selle nimi tänapäevani ikka Aliste kirik.
Seitsmevennastepäev (haril. seitsmevennapäev) - 10. juulil, rahvusvahelise legendi järgi uinunud sel päeval 7 venda seitsmeks või kolmesajaks aastaks kas kirikus või põllul; päeva ilma põhjal ennustati kuiva või vihmast ilma 7 nädalaks.
Lisaandmed
Tekstimärkus OHTOst, skaneeris Meel Sarv 2002. Kontrollisid Pihel Sarv, Tuul Sarv 2002
Kirjandus M. J. Eisen. Esivanemate varandus. II. Kodused jutud. Tallinn 1958, lk. 89-90
Tööprotsess
IDkood (Koobas) 260
Sisestaja Pille Vahtmäe
Sisestuskuupäev 27.02.2007
Lisatud 20.06.2012 15:00
Viimati muudetud 30.11.2017 12:35
Andmed Kivikeses
Säiliku viide E
Säilik ERA-12306-62244-11675
Pala ERA-14125-61565-60764