Mis on see Nüpli, mis kevadkool?

Hiliskevadel 2001 toimus Nüpli järve kaldal, Lõhmuse talu õuel kümnendat korda eesti noorte kirjandsuuurijate kevadkool, mis on tuntuks saanud nime alla Nüpli kevadkool.

Kevadkool kasvas välja Eesti Kirjandusmuuseumi noorteadlaste kevadsessioonidest, mille korraldamist alustati juba 1978. aastal. Nüplisse kevadkoole pidama suundusid noored kirjandusuurijad esimest korda 90-ndate alguses, kui teistmoodi-teha-tahtmine ja julged ideed olid õhus kõikjal Eestis. Kümne aasta kuludes on Nüpli kirjanduse kevadkool kujunenud igakevadiseks oodatud sündmuseks, kus saab arendada mõtteid, esitada senitõestamata teooriaid, ette kanda värskeid uurimusi ja avastusi kirjandusajaloo alalt. Viimastel aastatel on Nüpli kevadkool eesti kirjanduse alalt välja kasvanud, mitmeid kultuuriuurimise valdkondi siduvate tööpealkirjad on toonud Nüplisse semiootikuid, naisuurijaid.

Sellele kodulehekülje on üles pandud Nüpli kevadkoolide 19-aastane ajalugu: päevakavad, ettekannete teesid, fotosüüdistused toimunust ja osalejatest jm jäädvustavat kevadkoolide kohta.

Lehekülje Genus loci avamisel saab teada, mis koht see Nüpli on ehk nagu Madis Kõiv on kirjutanud "Mis hing see on, mida pean oskama vaadata?". Silma seada aitavad pildid kultuuriloolise arhiivi vanast fotokogust. Peale arutluste koha vaimu üle on sellele leheküljele välja pandud traditsiooniline ülevaade eesti järelärkamisaegse luuletaja Gustav Wulff-Õie elust ja loomingust. Vähemalt üht tema luuletust peaksid teadma kõik:

Õrn ööbik

Õrn ööbik, kuhu tõttad sa
nüüd lahkel lehekuul?
Kas mõisa aias hõisata
sa tahad roosipuul?
Eks metsas tore´l tomingal
saab hüüdma sinu suu,
kui tähed hiilgvad taeva all
ja valgust kallab kuu?

“Ei mõisa aias helista
või laulu minu rind:
Su vanemate verega
on väetud see pind!
Ka metsas tore´l tomingal
ei hüüdma saa mu huul,
vaid talupoja akna all
seal pühal pärnapuul...

Õrna ööbiku laulmine
Nüpli kevadkooli avaakordid G. Wulff-Õisi "Õrna ööbikuga" 2009. aasta kevadkooli "Arhiiv ja narratiiv" osavõtjate ringis Lõhmuse talu pärnade ringis: (vas.lt) Aarne Ruben, Aile Tooming, Sirje Kiin, Marin Laak, Kersti Raudmäe, Epp Annus, Johanna Ross, Kersti Taal, Külliki Kuusk, Jack, Tiit Hennoste