Teated 

Teade


Arhiiviandmed
Viide ERA, DH 1931 (11; 13; 14)
Täisviide ERA, DH 1931 (11; 13; 14) < Hageri khk, Kabila k, Hallisoo t – R. Reinaus < Ilmar Ramler, snd 1953 (2015)
Viite osad Kogu:ERA, DHKöide:1931LK1:LK2:Pala:11; 13; 14
Kogumisaasta(d) 2015
Esitajad
Nimi Isikumärkus Elukoht Päritolu Päritolumärkus Vanus Sünniaasta
Ilmar Ramler Harjumaa, Hageri, Kabila k, Hallisoo t
1953
Kogujad
Nimi Sünniaasta Märkus
Reeli Reinaus
Teksti sisu
Objekti liik mägi, kraav, kõrts, talu
Tegelased venelane, sõdur, sakslane
Muud märksõnad sõda
Žanr aj, andm
Jututüüp Sõjaajast Kabilas - Maanuse kraavi lahing, Töökmanni kõrtsi omaniku naine Tanja päästab Vene sõdurid, sõdurite matmine Kääbastemäele
Pärimuskohad
Koht 1
Objekti nimetus Kääbastemägi
Vana maakond Harjumaa
Kihelkond Hageri
Vana küla Muusika
Uus maakond Harju maakond
Uus küla Muusika
Koht 2
Objekti nimetus Kuuse talu
Vana maakond Harjumaa
Kihelkond Hageri
Uus maakond Harju maakond
Koht 3
Objekti nimetus Maanuse kraav
Vana maakond Harjumaa
Kihelkond Hageri
Vana küla Kabila
Uus maakond Harju maakond
Uus küla Kabila
Koht 4
Objekti nimetus Töökmanni kõrts
Vana maakond Harjumaa
Kihelkond Nissi
Vana küla Kabila
Uus maakond Harju maakond
Uus küla Kabila
Tekst
Ja sealsamas, kus tee maantee pealt sisse keerab, seal oli Töökmanni kõrts. Ja selle omanik oli Uster Anton. Ja temal oli siis kaasa, oli Usteri Tanja. Ja see Tanja on selle poolest huvitava elukäiguga, et tema oli selle marssal Vorošilovi vennatütar. Ja sõja ajal siis igasuguste pahanduste pärast ta võeti kinni ja teda süüdistati selles, et siin, kui need lahingud olid, tema oli viinud siit soost läbi need kotti jäänud Vene sõdurid Vasalemma. Ja see oli kuskilt välja tulnud ja siis ta pandi Tallinnas kinni ja…
Kui nad kuskil sisse piirati, siis oli kaks võimalust – kas alla anda või sealt kuidagi välja murda. Augustikuus 1941 need lahingud olid. Venelased läksid Töökmanni tammi õhku laskma, seda silda, et sakslaste liikumist takistada. Aga sakslased tegid sihukese vingerpussi, nad tulid hoopis teisest kandist neile peale ja said nad siis sealt kätte. Ja siis sealsamas lähedal oli Kuuse talu. Siis jäi see õhkulaskmine pooleli ja nad põgenesid selle Kuuse talu taha. Ja seal Kuuse talus elas minu isa onu oma naisega. Ja siis see, kes neid sinna segama tuli, see nägi, et venelased lippasid sinna maja taha, see lasi sinna kolm pauku järgi ja onunaine sai surma seal. Ja siis nad sealt põgenesid edasi, seal, kus Sillaotsa juures see kraav on, mis läheb jõkke. See on see Maanuse kraavi lahing. Ja seal oli siis suurem nagin, seal oli siis ühe juttude järgi seitse, teise järgi üheksa venelast oli surma saanud ja siis veel paar sakslast. Need venelased algul maeti Kuuse talu kartulimaa äärde. Ja siis, ma ei tea, mis aastal see ümbermatmine oli, siis maeti Kääbastemäele Ruilasse. Viidi sinna, kus see Vennaskalmistu on. Aga need sakslased, kes siin langesid… Ühe jutu järgi üks, aga teise järgi kaks, et need maeti algul sinna Sillaotsa talu väravasse. Aga siis, kui 1944 sakslane korjas oma langenud kokku, need maeti ümber Maarjamäele. Ja need, kes siit siis alles jäid, need siis põgenesid siit selle Tanja abil siis sinna Vasalemma.
Tööprotsess
IDkood (Koobas) 37096
Sisestaja Reeli Reinaus
Sisestuskuupäev 07.03.2022
Lisatud 07.03.2022 21:34
Viimati muudetud 07.03.2022 21:35
Andmed Kivikeses
Säiliku viide ERA, DH 1931
Säilik
Pala