Teated 

Teade


Arhiiviandmed
Viide H I 9, 295 (31)
Täisviide H I 9, 295 (31) < Vändra - A. Suurkask (1897)
Viite osad Kogu:H I 9Köide:LK1:295LK2:Pala:31
Kogumisaasta(d) 1897
Kogujad
Nimi Sünniaasta Märkus
Anton Suurkask
Teksti sisu
Objekti liik hiis, auk/lohk, puu
Muud märksõnad ohverdamine
Žanr uk med
Jututüüp Kondi talu heinamaal ümmargune Hiielohk, mille põhjas tiik, kaldal hiiepuud. Haige inimene käesuurused riided tiigivette, siis terveks.
Pärimuskohad
Koht 1
Objekti nimetus Hiie lohk
Vana maakond Pärnumaa
Kihelkond Vändra
Vana vald Uue-Vändra
Vana küla Lüüste
Vana talu Kondi
ERA kood Vän_Lüüste_01
Uus maakond Pärnu maakond
Uus küla Lüüste
Tekst
Pärnumaal, Uue-Vändra vallas Kondi talu põllu keskel on üks kaunis suur ja ümargune lohk, mille põhi üsna mäda on ja vihmasel ajal sääl järjeste vesi sees seisab. Seda lohku saab \"hiie lohuks\" nimetatud. Vanal ajal olnud see lohk ilusa selga veega täidetud ja puhastatud teda hoolega, et mitte midagi mustust sellesse ei sigiks.
Tiigi kallast mööda, ümberringi kasvanud tugevad hiie puud, milled al on palvetamas ja ohvertamas käitud. Veel rääkis mulle üks vanamees selle hiie lohust, et kui vanal ajal - tema isa isa ajal, mõni inimene haigeks jäänud, siis tehtud inimese käe suurused väiksed inimese riided (kui meeste rahvas haige, siis tehtud meesterahva riided, kui naesterahvas, siis tehtud jälle naesterahva riided), neljaba õhtul siis hiie lohku viitud ja sinna vette kurjavaimudele lepituse ohvriks visatud, et ta haiguse inimse küllest ära võtaks. Vanamees nähti veel paljugi sellest lohust teadvat, aga kui ta kuulis, et mina seda jutustust lubasin üles kirjutada, kohkus ta väga ära ja ei rääkinud mulle kõige suuremate palvete pääle, mitte kõige vähematki enam, vaid katsus, et aga minu juurest ära kaugele sai putkata. Mis teha ?! -
Lisaandmed
Sisu kommentaar pp MR 19
Tööprotsess
IDkood (Koobas) 35446
Sisestaja Mari-Ann Remmel
Sisestuskuupäev 10.08.2019
Lisatud 10.08.2019 11:48
Viimati muudetud 19.08.2019 17:03
Andmed Kivikeses
Säiliku viide
Säilik
Pala