Teated 

Teade


Arhiiviandmed
Viide RKM II 109, 94/5 (5)
Täisviide RKM II 109, 94/6 (5) < Halliste khk., Abja-Paluoja - Mats Laarman < Mats Laarman, s. 1873 (1961)
Viite osad Kogu:RKM IIKöide:109LK1:94LK2:95Pala:5
Kogumisaasta(d) 1961
Kogujad
Nimi Sünniaasta Märkus
Mats Laarman
Teksti sisu
Objekti liik jõgi
Tegelased hiid/kurat, isik
Žanr topon, muist, andm
Jututüüp Sillavalgme jõel elanud Vanapagan alaliselt. Jõukatsumine Toksi-Jaaniga
Pärimuskohad
Koht 1
Objekti nimetus Sillavalgme jõgi
Vana maakond Pärnumaa
Kihelkond Halliste
Vana küla Ereste
Uus maakond Viljandi maakond
Uus küla Ereste
Tekst
Toksi Jaani maadlus Vanapaganaga
Sillavalgme jõgi näib olevat üks eelistatum paik ümberkaudsete kohtade hulgas Vanapaganale. Õige mitmed Vanapagana muinasjutud on seoses Sillavalgme jõega. Üks jutt, mille kuulsin oma isalt Märdilt, seletab, et Sillavalgme olnud alaline Vanapagana asupaik. Sealt käinud ta väljas oma asjaajamisi toimetamas ja üle jõe minejaid tülitamas. Sillavalgmest ülemineku kohal on toimunud ka Vanapagana jõukatsumine Toksi-Jaaniga.
Jaan oli vanal ajal üks tugevam mees mitte üksi omas külas, vaid ka laiemas ümbruskonnas. Kord pühapäeva õhtu eel tulnud Jaanil minna mõisa teopäevi tegema. Ta hakanud astuma, kuuepäeva leivakott üle õla, kolbitsejalg vöö vahel ja roobits peos. Mõisas olnud järjekorras käsil linakolkimise töö. Sillavalgme ülemineku kohal Vanapagan Jaanile vastu ega lase edasi minna, muudku kutsub endaga jõudu katsuma. No ega Jaan maadlemise eest küll kellegi eest ei taganenud. Ta visanud oma loburid mätta otsa ja pistnudki Vanapoisiga rinnad kokku. Nüüd leidis aga Jaan endale võrdse vastalise. Ta pidanud kokku võtma oma viimase rammu, aga siiski tõimunud võitlus vahelduva õnnega: kord tema, kord Vanapagan peal. Seal märganud Jaan, et võit selle poole kaldub, kes kuu pool küljes seisab (olnud just täiskuu aeg) ja see alla jääb, kellele teise vari langeb. Selle asjaolu taipamise järele ei ole nüüd Vanapagan enam põrmugi suutnud Jaani pidada ja käinud ku vänts ja vänts selili. Kuid alla ka siiski veel ei vandunud, muud kui nõuab, et katsume veel üks kord. Kuid kui kaua sa ikka rabeled, ära tüütab ja väsitab viimaks. Seal öelnud Jaan tasakesi: ?Issa, pojake ja pühavaimuke, tulge abiks!?
Selle järele jätnud Vana rabelemise paugupealt seisma, taganenud kohkudes jõe poole, ise nurisenud: Te olite ju neljakesi, no te olite ju neljakesi!?
Lisaandmed
Tekstimärkus Sisestas Salle Kajak 2005, kontrollis Mare Kõiva 2007 [ns/pagan/jõgi]
Tööprotsess
IDkood (Koobas) 32889
Sisestaja Reeli Reinaus
Sisestuskuupäev 09.09.2018
Lisatud 09.09.2018 21:48
Viimati muudetud 09.09.2018 21:48
Andmed Kivikeses
Säiliku viide RKM II 109
Säilik
Pala